EK odobrila prijedlog za produžavanje pretpristupne finansijske pomoći BiH

Bez autora
Dec 22 2011

Evropska komisija sada je i službeno odobrila prijedlog za produžavanje pretpristupne finansijske pomoći u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA). IPA fondovi su važan dio podrške koju EU daje zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima da bi se pripremili za obaveze koje članstvo u EU donosi u različitim sektorima. U skladu s tim, spomenuta podrška će u predstojećim godinama pomoći u oblikovanju budućnosti Bosne i Hercegovine i cijelog regiona. Delegacija EK-a predlaže da se u periodu 2014.-2020. godine za podršku reformskim procesima u zemljama koje se žele pridružiti EU investira 14,1 milijarda eura. Delegacija podsjeća da je EK za period od 2007. do 2013. godine osigurala 11,5 milijardi eura.

EK odobrila prijedlog za produžavanje pretpristupne finansijske pomoći BiHEvropska komisija sada je i službeno odobrila prijedlog za produžavanje pretpristupne finansijske pomoći u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA), saopćeno je u četvrtak iz Delegacije EK-a u BiH.

IPA fondovi su važan dio podrške koju EU daje zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima da bi se pripremili za obaveze koje članstvo u EU donosi u različitim sektorima. U skladu s tim, spomenuta podrška će u predstojećim godinama pomoći u oblikovanju budućnosti Bosne i Hercegovine i cijelog regiona, navodi se u saopćenju.

Delegacija EK-a predlaže da se u periodu 2014.-2020. godine za podršku reformskim procesima u zemljama koje se žele pridružiti EU investira 14,1 milijarda eura. Delegacija podsjeća da je EK za period od 2007. do 2013. godine osigurala 11,5 milijardi eura.

"Vjerujem da ova, najnovija potvrda našeg opredjeljenja za proces proširivanja EU državama uključenim u njega daje nove mogućnosti za razvijanje ekonomije, jačanje uprave i pripremanje za buduće članstvo u Evropskoj uniji. Ovim prijedlogom šaljemo jasan signal naše solidarnosti i daljnjeg zalaganja za evropske integracije, te podršku demokratskim reformama", navodi se u izjavi Stefana Fülea, komesara za proširenje i politiku evropskog susjedstva.
 
"Uprkos aktuelnim ekonomskim previranjima, vrata EU ostaju otvorena za sve zemlje koje imaju pravo da uđu u EU i koje ispune neophodne kriterije. Govoreći o ekonomskoj krizi, napominjem da ona više nego ikada ukazuje na potrebu za postojanjem djelotvornijih i efikasnijih instrumenata za pomaganje tranzicije ovog regiona, što bi dovelo i do poboljšanja stabilnosti i sigurnosti u cijeloj Evropi. Ovaj novi prijedlog se odnosi upravo na to", izjavio je Füle.

Dodao je da se EK obavezuje da će staviti na raspolaganje jednak nivo sredstava do 2020. godine i time osigurati dugoročnu finansijsku pomoć reformskim procesima. Pri tome, predlaže konkretna poboljšanja u vezi s načinom na koji će sredstva biti doznačena, da bi ostvarili još bolje rezultate, prilagođene potrebama Bosne i Hercegovine.

"Novi instrumenti će omogućiti da još bolje odgovorimo na potrebe i ambicije naših partnera. Naša podrška zemljama-partnerima će biti brža i fleksibilnija, a što se tiče Bosne i Hercegovine, ona će imati isti pristup pomoći, bez obzira na status kandidata ili potencijalnog kandidata", kazao je Füle.

Naglasio je da EK želi nagraditi one koji najbolje obave posao.

"Najvažnije je da prioritet želimo dati onim projektima koji donose direktnu korist građanima, kao što su, naprimjer, poboljšanje administrativnih i javnih usluga, bolji sistem pravosuđa i efikasnija borba protiv kriminala i korupcije, unapređena infrastruktura i zdravije životno okruženje. I konačno, želimo da nova pomoć bude fleksibilnija, čime bismo osigurali da sredstva mogu brzo stići do onih kojima trebaju i tamo gdje postoje odgovarajući kapaciteti za njihovo korištenje", kazao je.

"Kakvu korist od toga ima Bosna i Hercegovina? Da navedem samo nekoliko primjera onoga što je do sada ostvareno. Recimo, u 29 općina u Bosni i Hercegovini, EU je finansijski pomogla uspostavljanje transparentnih mehanizama za doznačavanje sredstava organizacijama građanskog društva. Nadalje, pomogli smo izgradnju puteva, vodovoda, kanalizacionih sistema, reformu sistema obrazovanja te dali podršku malim i srednjim preduzećima. Predložene izmjene će nam omogućiti da korištenje finansijskih sredstava prilagođavamo potrebama Bosne i Hercegovine", izjavio je Füle.

Fleksibilniji mehanizmi planiranja i bolja koordinacija će pomoći ključne političke reforme i promociju socio-ekonomskog razvoja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik